top of page

ПРОЄКТИ

Реалізація патріотичного виховання учнів із тимчасово окупованих територій засобами дистанційного навчання

У статті розглянуто особливості реалізації патріотичного виховання учнів із тимчасово окупованих територій на уроках української мови та літератури. Зазначено, що в освітній простір Донецької області впроваджується сучасний електронний навчальний контент за основними профілями підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів на базі єдиного інформаційно-комунікаційного середовища.

Виховання національної самосвідомості на уроках української мови та літератури сприяє збагаченню духовного світогляду школярів, формує усвідомлення себе як часточки українського народу з власною національною гідністю.

Використання інформаційно - комунікаційних технологій як засобу активізації вивчення української мови та літератури, зарубіжної літератури

Мета:   ґрунтовно вивчити й описати досвід використання ІКТ для ефективної організації навчально-виховного процесу на уроках української мови та літератури, зарубіжноїої літератури.

Рецензія

Дистанційне навчання

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо навчально-методичного наповнення освітнього порталу "Класна оцінка" як платформи організації дистанційного навчання

Мультимедійний урок

Упровадження сучасних інформаційних технологій на заняттях літератури стає однією з актуальних проблем методики викладання предмета. У зв’язку з цим надзвичайно вагомою є проблема підготовки педагогів – словесників до роботи в такому режимі. 

Практична діяльність учителів  літератури переконує в тому, що сьогодні вчитель-словесник зобов’язаний вміти користуватися сучасними засобами навчання, насамперед для того, щоб забезпечити одне з найголовніших прав дитини – право на якісну освіту. Оснащення навчального кабінету комп'ютерною технікою і доцільне використання її на уроці літератури стає обов'язковим атрибутом сучасної школи.

Щоденник читання

У сучасних умовах розвитку незалежної України, реформування системи освіти актуалізуються проблеми виховання і розвитку молодого покоління, підвищення рівня освіченості й загальної культури, що залежить від уміння сприймати художній твір та володіти словом. У зв’язку з цим потребують удосконалення методичні шляхи і підходи до осягнення художньої літератури.

Читання – це багатогранне, але цілісне явище, яке пронизує усю систему виховання і освіти. Виховання висококваліфікованого читача – потреба часу. Дитяче читання називають інтелектуальним ресурсом країни, головним резервом людського потенціалу нації. Проте сьогодні спостерігається неузгодженість між реальним рівнем культури читання і об’єктивними вимогами до якості читання, яке може забезпечувати успішну освіту, професійну діяльність і розвиток особистості.

Вміння читати і розуміти прочитане мають загальнонавчальний характер, а їх сформованість в учнів сприяє ефективній навчальній діяльності з усіх предметів.

Недостатній розвиток читацьких умінь може призвести до серйозних труднощів у навчанні й стати причиною невстигання учнів. А належний рівень сформованості читацьких умінь – запорука життєвого успіху.

Необхідною передумовою покращення якості загальної середньої освіти є вимірювання сформованості читацьких умінь учнів. Адже уміння читати – здатність учнів використовувати зміст прочитаного для досягнення власних цілей, розвитку їх знань і можливостей, активної участі в житті суспільства.

Як відомо, основне завдання сучасної літературної освіти – формування уважного читача з добре розвиненими творчими, розумовими, пізнавальними здібностями, який у процесі роботи над твором, максимально наближаючись до авторського задуму, готовий до критичної, виваженої оцінки.

Сенс нового підходу до літератури як до мистецтва слова полягає не в тому, щоб довести її приналежність до мистецтва.

Головна мета – підготувати читача, який сприймає художній твір не як просте повідомлення про події та героїв, а, враховуючи закони мистецтва, глибше осмислити твір як явище певного етапу розвитку культури народу.

Підготовка вдумливого читача – неодмінна умова виховання ерудованої, інтелектуально й духовно розвиненої особистості. І сьогодні перед учителем літератури стоїть завдання виховного характеру – використати багатий духовний потенціал української й світової літератури так, щоб захистити юнацтво від розбещувального впливу масової культури й літератури.

Тому у час комп’ютеризації освіти виникла ідея створити електронний щоденник читання, який містить багату інформацію про прочитаний твір і власні враження від твору, що дозволяє виховувати вдумливого читача, що вміє аналізувати, критично оцінювати твори письменників, характеризувати образи, робити висновки.

Учениця 6-В класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Кіровської міської ради Донецької області Алексєєвої Єлизавети під керівництвом свого учителя української мови і літератури, зарубіжної літератури Головіної Олени Іванівни створили електронний щоденник читання.

Складається кожна папка щоденника з головного файлу «Світ моїх захоплень» і файлів, які на головній сторінці сховані під гіперссилками. Також на головній сторінці кожної папки щоденника містяться такі розділи, як: відомості про автора твору, слова критиків з приводу даного твору, можлива наявність тексту твору (для зручності цитування на уроках літератури, коли буде вивчатися цей твір, або на уроках позакласного читання), можливі пропозиції щодо тем творів і зразків дитячої творчості; обов’язково подається фрагмент твору, який найбільше сподобався учневі, і відгук про прочитану книгу. Для естетичного оформлення щоденника використані ілюстрації до творів.

Можливість відчути своєрідність авторського стилю, характерний антураж різних епох і країн, пізнати сутність людей, що творили історію, одержати цікаві відомості з галузі людинознавства і культурології – все це не може не хвилювати учнів. Саме такий спосіб передбачає новий принцип викладання літератури. Методика його спрямована на поглиблення знань і полегшення процесу навчання веденням певної системи прийомів аналізу. Будувати її варто, спираючись на природні властивості людини – притаманні їй критерії добра й зла в оцінці життєвих явищ. Як бачимо, що проблема залучення учнів до читання, виховання читача є однією із головних завдань вивчення літератури в школі. Сформувати читацьку компетенцію вчитель літератури зможе, на мою думку, тільки у процесі комплексного вирішення таких завдань:

- зацікавити учнів читанням;  

- розвивати цей інтерес до створення постійної потреби у читанні;  

- навчити дітей обирати літературу, враховуючи вікові та особистісні інтереси;  

- створити належні психолого-педагогічні умови школярам для сприйняття розуміння та оцінки прочитаного;  

- забезпечити певні знання учнів з теорії та історії літератури, літературної критики;  

- формувати в них навички аналізу художнього твору; - організувати дослідницьку роботу школярів;  

- розвивати їхнє усне та писемне мовлення;  

- працювати над постійним удосконаленням естетичного смаку учнів. 

Система роботи вчителя з обдарованою дитиною на уроках української мови та літератури  

УЗАГАЛЬНЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО ДОСВІДУ

bottom of page